پشتیبانی مدرسه آنلاین دورآموز
Loading...

جستجو در دورآموز

خانه / وبگاه / بانک های اطلاعاتی
881 برگشت

بانک های اطلاعاتی

فریبا دقیق
فریبا دقیق

برنامه نویس زبان های c# و Asp.Net و web design

پنج شنبه، 21 آذر 1398 ساعت 14:21:13
بانک های اطلاعاتی

بانک های اطلاعاتی (databases)
بانک اطلاعاتی مجموعه ای از اطلاعات است که به گونه ای سازماندهی شده است که به راحتی قابل دسترسی ، مدیریت و به روز رسانی می باشد. بانکهای اطلاعاتی رایانه به طور معمول حاوی مجموعه ای از سوابق داده یا پرونده ها هستند ، که حاوی اطلاعات مربوط به معاملات فروش یا تعامل با مشتریان خاص است.
در یک پایگاه داده رابطه ای ، اطلاعات دیجیتالی در مورد مشتری خاص به ردیف ها ، ستون ها و جداول سازمان یافته می شوند که فهرست شده اند تا یافتن اطلاعات مربوطه از طریق کوئری های SQL یا NoSQL آسان تر شود.
در مقابل ، یک بانک اطلاعاتی گرافیکی از nodes و edges برای تعریف روابط بین ورودی داده ها و نمایش داده ها به یک نحو جستجوی معنایی خاص استفاده می کند.
از این نوشتار ، SPARQL تنها زبان جستجوی معنایی است که توسط کنسرسیوم جهانی وب گسترده (W3C) تأیید شده است.
به طور معمول ، مدیر پایگاه داده امکان کنترل دسترسی خواندن و نوشتن ، تعیین گزارش و تجزیه و تحلیل استفاده  آن را در اختیار کاربران قرار می دهد.
برخی از بانکهای اطلاعاتی مطابق ACID (atomicity, consistency, isolation , durability) را برای تضمین سازگاری داده ها و انجام معاملات کامل ارائه می دهند.
انواع پایگاه داده (database):
بانک اطلاعاتی از زمان آغاز فعالیت آنها در دهه 1960 و با شروع پایگاه داده های سلسله مراتبی و شبکه ، از دهه 1980 با پایگاه داده های شی گرا و امروز با پایگاه داده های SQL و NoSQL و پایگاه داده های ابری تکامل یافته است.
در یک دیدگاه ، پایگاه داده ها می توانند با توجه به نوع محتوا طبقه بندی شوند: کتابشناختی ، متن کامل ، عددی و تصاویر. در محاسبات ، پایگاه داده ها گاه با توجه به رویکرد سازمانی آنها طبقه بندی می شوند. انواع مختلفی از بانکهای اطلاعاتی وجود دارد ، رایج ترین آنها ، بانک اطلاعاتی رابطه ای ، بانک اطلاعاتی توزیع شده ، پایگاه داده ابری ، بانک اطلاعاتی نموداری یا پایگاه داده NoSQL.
بانک اطلاعاتی رابطه ای (relational database)
یک بانک اطلاعاتی رابطه ای ، که توسط E.F. Codd در IBM در سال 1970 اختراع شده است ، یک بانک اطلاعاتی جدولی است که در آن داده ها به گونه ای تعریف شده اند که می توان از طریق روشهای مختلف مجدداً سازماندهی شوند و به آنها دسترسی پیدا کرد.
بانکهای اطلاعاتی رابطه ای از مجموعه جداول با داده هایی تشکیل شده اند که در یک دسته از پیش تعریف شده قرار می گیرند.در هر جدول حداقل یک دسته داده در یک ستون وجود دارد و هر ردیف برای دسته هایی که در ستون ها تعریف می شوند دارای یک نمونه داده خاص است.
Structured Query Language (SQL) رابط استاندارد کاربر و برنامه برای یک پایگاه داده رابطه است.پایگاه داده های ارتباطی به آسانی قابل گسترش هستند ، و بدون نیاز به تغییر همه برنامه های موجود ، می توانید دسته جدید داده ها را بعد از ایجاد پایگاه داده اصلی اضافه کنید.
پایگاه داده توزیع شده (Distributed database)
بانک اطلاعاتی توزیع شده یک دیتابیس است که در آن بخش هایی از بانک اطلاعاتی در چندین مکان فیزیکی ذخیره می شوند و پردازش در بین نقاط مختلف یک شبکه پراکنده یا همانند سازی می شود.
بانکهای اطلاعاتی توزیع شده می توانند یکدست یا ناهمگن باشند.کلیه مکانهای فیزیکی در یک سیستم پایگاه داده توزیع شده همگن دارای سخت افزار اساسی مشابه هستند و همان سیستم عامل ها و برنامه های کاربردی پایگاه داده را اجرا می کنند.سخت افزار ، سیستم عامل ها یا برنامه های کاربردی بانک اطلاعاتی در یک پایگاه داده توزیع ناهمگن ممکن است در هر یک از مکانها متفاوت باشد.
پایگاه داده ابری(Cloud database)
یک پایگاه داده ابری یک پایگاه داده است که برای یک محیط مجازی بهینه شده یا ساخته شده است ، یا در ابر ترکیبی ، ابر عمومی یا ابر خصوصی.پایگاه داده های ابر مزایایی از قبیل امکان پرداخت ظرفیت ذخیره و پهنای باند را بر اساس هر بار استفاده فراهم می کنند و مقیاس پذیری را در صورت تقاضا ، همراه با در دسترس بودن زیاد ، فراهم می کنند.
یک پایگاه داده ابری همچنین به شرکت ها این امکان را می دهد تا از برنامه های تجاری در زمینه استقرار نرم افزار به عنوان سرویس استفاده کنند.
بانک اطلاعاتی NoSQL
بانکهای اطلاعاتی NoSQL برای مجموعه های بزرگی از داده های توزیع شده مفید هستند.
بانکهای اطلاعاتی NoSQL برای مشکلات عملکرد داده های بزرگ که پایگاه داده های رابطه ای برای حل آنها ساخته نشده مؤثر هستند.آنها زمانی مؤثر هستند كه سازمان باید بخشهای زیادی از دادههای غیرساختاری یا دادههای ذخیره شده در چندین سرور مجازی در ابر را تحلیل كند.
پایگاه داده شی گرا (Object-oriented database)
مواردی که با استفاده از زبانهای برنامه نویسی شی گرا ایجاد می شوند ، غالباً در پایگاه داده های رابطه ای ذخیره می شوند ، اما پایگاه داده های شی گرا برای آن موارد مناسب تر هستند.
یک پایگاه داده شی گرا به جای اقدامات و داده ها به جای منطق ، در اطراف اشیاء سازماندهی می شود.به عنوان مثال ، یک ضبط چندرسانه ای در یک پایگاه داده رابطه می تواند برخلاف یک مقدار الفبایی ، یک شیء داده قابل تعریف باشد.
بانک اطلاعاتی نموداری (Graph database)
بانک اطلاعاتی گرافی گرا یا پایگاه داده نمودار ، نوعی پایگاه داده NoSQL است که از نظریه نمودار برای ذخیره ، نقشه و روابط پرس و جو استفاده می کند.بانکهای اطلاعاتی نمودارها اساساً مجموعه ای از node ها و edge ها هستند ، جایی که هر node نمایانگر یک موجودیت است و هر edge نشان دهنده اتصال بین node ها است.
پایگاه دادههای نمودار به دلیل تجزیه و تحلیل اتصالات در حال افزایش محبوبیت هستند.به عنوان مثال ، شرکت ها ممکن است از داده های گرافیکی برای داده های مربوط به مشتریان از رسانه های اجتماعی استفاده کنند.
پایگاه داده های نمودار اغلب از SPARQL ، یک زبان برنامه نویسی اعلانی و پروتکل برای تجزیه و تحلیل پایگاه داده گراف استفاده می کنند. SPARQL این قابلیت را دارد که تمام تجزیه و تحلیل هایی را که SQL می تواند انجام دهد ، به علاوه بتوان از آن برای تحلیل معنایی ، بررسی روابط استفاده کرد. این امر می تواند برای انجام تجزیه و تحلیل بر روی مجموعه داده هایی که دارای داده های ساختاری و بدون ساختار هستند ، مفید باشد. SPARQL به کاربران اجازه می دهد تا تجزیه و تحلیل اطلاعات ذخیره شده در یک پایگاه داده رابط ، و همچنین روابط دوست-دوست (FOAF) ، PageRank و کوتاهترین مسیر را انجام دهند.

درخواست دوره

چنانچه قصد برگزاری دوره ، مشاوره و یا سفارش پروژه را دارید ، درخواست خود را ارسال نمایید

ارسال درخواست دوره
سارا

سلام خانم مهندس .ضمن تشکر لطفا در مورد بانک اطلاعاتی اکسس و انواع ارتباط بین جداول هم توضیحاتی قرار دهید

جهت برقراری ارتباط با نویسنده پست و یا ارسال نظر اطلاعات زیر را وارد نمایید
تصویر کپچا دورآموز
سوالات متداول دورآموز