پشتیبانی مدرسه آنلاین دورآموز
Loading...

جستجو در دورآموز

خانه / وبگاه / َAPI
887 برگشت

َAPI

فریبا دقیق
فریبا دقیق

برنامه نویس زبان های c# و Asp.Net و web design

یکشنبه، 24 آذر 1398 ساعت 13:23:57
َAPI

 Api(Application Programming Interface)


 API مخفف رابط برنامه نویسی نرم افزار است ، واسطه ای نرم افزاری است که به دو برنامه اجازه می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. هر بار که از یک برنامه مانند Facebook استفاده می کنید ، یک پیام فوری ارسال می کنید یا وضعیت تلفن خود را بررسی می کنید ، از API استفاده می کنید.


نمونه ای از API

هنگامی که از یک برنامه در تلفن همراه خود استفاده می کنید ، برنامه به اینترنت متصل می شود و داده ها را به یک سرور ارسال می کند. سرور سپس آن داده را بازیابی می کند ، آن را تفسیر می کند ، اقدامات لازم را انجام می دهد و آن را به تلفن شما ارسال می کند. سپس برنامه آن داده ها را تفسیر می کند و اطلاعات مورد نظر خود را به روشی قابل خواندن به شما ارائه می دهد. این چیزی است که یک API دارد - همه اینها از طریق API اتفاق می افتد.

برای توضیح بهتر این موضوع ، بگذارید یک نمونه آشنا را مثال بزنیم.

تصور کنید که شما در یک میز در یک رستوران نشسته اید و این میز دارای منوی انتخابی است. آشپزخانه بخشی از "سیستم" است که سفارش شما را آماده می کند. آنچه وجود ندارد ، حلقه مهم ارتباط برقرار کردن سفارش شما به آشپزخانه و تحویل غذا به میز شماست. اینجاست که پیشخدمت یا API وارد می شود. پیشخدمت پیام دهنده یا API است که درخواست یا سفارش شما را می گیرد و به آشپزخانه می برد و آشپزخانه سفارش شما را تحویل می گیرد. سپس گارسون پاسخ را به شما تحویل می دهد؛که در این مثال ، پاسخ همان غذا است.

در اینجا یک مثال API با زندگی واقعی آورده شده است. ممکن است شما با روند جستجوی پروازها بصورت آنلاین آشنا باشید. درست مانند رستوران ، گزینه های مختلفی برای انتخاب دارید ، از جمله شهرهای مختلف ، تاریخ رفت و برگشت و موارد دیگر. اجازه دهید تصور کنیم که می خواهید یک پرواز را از سایت هواپیمایی انتخاب کنید. شما یک شهر و تاریخ رفت ، شهر و تاریخ بازگشت ، کلاس کابین و سایر متغیرها را انتخاب می کنید. برای رزرو پرواز ، با وب سایت هواپیمایی ارتباط برقرار می کنید تا به پایگاه داده آنها دسترسی پیدا کنید و ببینید که آیا صندلی هایی در آن تاریخ ها موجود است یا نه و هزینه های آن چقدر است.

حال فرض کنید ، مستقیما از وب سایت هواپیمایی استفاده نمی کنید - از کانالی که دسترسی مستقیم به اطلاعات دارد ، استفاده می کنید یا از یک سرویس مسافرتی آنلاین مانند کایاک یا اکسپدیا استفاده می کنید ، که اطلاعات تعدادی از پایگاه داده های هواپیمایی را جمع می کند در این صورت چه اتفاقی می افتد؟

در این حالت ، سرویس مسافرتی با API شرکت هواپیمایی تعامل دارد. API واسط است که مانند خدمتکار شما ، از آن سرویس سفر آنلاین بخواهد تا اطلاعاتی را از بانک اطلاعات هواپیمایی برای رزرو صندلی ها ، گزینه های چمدان و غیره دریافت کند و سپس API پاسخ هواپیمایی را به درخواست شما می گیرد و آنرا تحویل می دهد. که این اطلاعات به روز و مرتبط با خواسته شما هستند.

آنچه که یک API  ارائه می کند لایه ای از امنیت است  

داده های تلفن شما هرگز کاملاً در معرض سرور قرار نمی گیرد ، و به همین ترتیب سرور هرگز به طور کامل در معرض تلفن شما قرار نمی گیرد. در عوض ، هر یک با بسته های کوچک از داده ها ارتباط برقرار می کنند ، و فقط آنچه را که لازم است - مانند اشتراک گرفتن سفارش ، به اشتراک می گذارند. شما به رستوران می گویید چه چیزی را می خواهید بخورید ، آنها به شما می گویند که در عوض به چه چیزهایی احتیاج دارند و در آخر ، غذای خود را دریافت می کنید.

API آنقدر ارزشمند است که بخش بزرگی از درآمد بسیاری از مشاغل را تشکیل می دهد. شرکت های بزرگی مانند گوگل ، eBay ، Salesforce.com ، Amazon و Expedia تنها معدود شرکت هایی هستند که از API های خود درآمد کسب می کنند. آنچه "اقتصاد API" به آن اشاره دارد این بازارچه API است. 

API  مدرن

با گذشت سالها ، آنچه "API" انجام می دهد ، غالباً هر نوع رابط اتصال عمومی به یک برنامه است. اما اخیراً ، API مدرن برخی ویژگی ها را به کار گرفته است که آنها را بسیار ارزشمند و مفید می سازد:

  • API های مدرن مطابق با استانداردها (به طور معمول HTTP و REST) ​​، سازگار با توسعه دهنده ، به راحتی در دسترس و قابل درک هستند.

  • آنها نسبت به کدها بیشتر با محصولات تعامل دارند. آنها برای مصرف برای مخاطبان خاص (به عنوان مثال ، توسعه دهندگان موبایل) طراحی شده اند و به گونه ای نسخه سازی شده اند که کاربران می توانند انتظارات خاصی از نگهداری و چرخه عمر آن داشته باشند.

  • از آنجا که آنها بسیار استاندارد تر هستند ، آنها یک نظم و انضباط بسیار قوی تر برای امنیت و حکومتداری دارند و همچنین برای عملکرد و مقیاس ، نظارت و کنترل می شوند.

  • مانند هر قطعه دیگر از نرم افزارهای تولید شده ، API مدرن دارای چرخه توسعه نرم افزار (SDLC) خاص خود برای طراحی ، آزمایش ، ساخت ، مدیریت و نسخه سازی است. همچنین ، API های مدرن به خوبی برای مصرف و نسخه سازی مستند شده اند.

درخواست دوره

چنانچه قصد برگزاری دوره ، مشاوره و یا سفارش پروژه را دارید ، درخواست خود را ارسال نمایید

ارسال درخواست دوره
هانیه

ممنون خیلی خوب بود.لطفا اگر ممکنه نحوه ایجاد api در سی شارپ را هم توضیح دهید

جهت برقراری ارتباط با نویسنده پست و یا ارسال نظر اطلاعات زیر را وارد نمایید
تصویر کپچا دورآموز
سوالات متداول دورآموز