پشتیبانی مدرسه آنلاین دورآموز
Loading...

جستجو در دورآموز

خانه / وبگاه / سه نوع رابطه مهم در دیتابیس
1019 برگشت

سه نوع رابطه مهم در دیتابیس

فریبا دقیق
فریبا دقیق

برنامه نویس زبان های c# و Asp.Net و web design

دوشنبه، 09 دی 1398 ساعت 15:14:22
سه نوع رابطه مهم  در دیتابیس

انواع رابطه در طراحی بانک های اطلاعاتی

در طراحی بانک های اطلاعاتی رابطه ای سه نوع رابطه داریم که به شرح زیر است:

  • یک به یک (one to one)
  • یک به چند یا چند به یک (one to many or many to one)
  • چند به چند (many to many)

در زیر به توضیح این موارد می پردازیم:


رابطه ی یک به یک

یک ردیف در جدول A می تواند فقط یک ردیف مطابق در جدول B داشته باشد و بالعکس.

این نوع رابطه زیاد رایج نیست ، زیرا داده های ذخیره شده در جدول B می توانند به راحتی در جدول A. ذخیره شوند. با این وجود دلایل معتبری برای استفاده از این نوع رابطه وجود دارد. یک رابطه یک به یک می تواند برای اهداف امنیتی ، تقسیم یک جدول بزرگ و سایر اهداف خاص دیگر مورد استفاده قرار گیرد.


در مثال بالا ، ما می توانستیم به راحتی یک قسمت HourlyRate را مستقیماً در جدول Employee قرار دهیم و جدول Pay را نسازیم. با این حال ، HourlyRate می تواند داده های حساس باشد که فقط برخی از کاربران پایگاه داده باید ببینند. بنابراین ، با قرار دادن HourlyRate  در یک جدول جداگانه ، می توانیم امنیت اضافی در جدول Pay فراهم کنیم تا فقط برخی از کاربران بتوانند به داده های موجود در آن جدول دسترسی پیدا کنند.

رابطه ی یک به چند یا چند به یک

این رایج ترین نوع رابطه است. در این نوع رابطه ، یک ردیف در جدول A می تواند ردیف های زیادی در جدول B داشته باشد ، اما یک ردیف در جدول B می تواند تنها یک سطر مطابق با جدول A داشته باشد.
روابط یک به یک نیز بسته به نوع کارایی شما می تواند به عنوان روابط چند به یک نیز قابل استفاده باشد.

در مثال بالا ، جدول Customer "چند" است و جدول City "یک" است. به هر مشتری فقط یک شهر اختصاص می یابد. یک شهر را می توان به بسیاری از مشتریان اختصاص داد.

رابطه ی چند به چند

در یک رابطه چند به چند ، یک ردیف در جدول A می تواند ردیف های زیادی در جدول B داشته باشد و بالعکس.

می توان یک رابطه چند به چند را به عنوان دو رابطه یک به یک تصور کرد که توسط یک جدول واسطه مرتبط است.

جدول واسطه ای معمولاً به عنوان "جدول اتصالات" (همچنین به عنوان "جدول مرجع متقابل") گفته می شود. این جدول برای پیوند دو جدول دیگر با هم استفاده می شود. این کار را با داشتن دو فیلد انجام می دهد که کلید اصلی هر دو جدول دیگر را نشان می دهد.

این برگه روابط است که هنگام ایجاد یک رابطه Microsoft Access نمایش داده می شود. در این حالت ، رابطه ای چند به چند به تازگی ایجاد شده است. جدول سفارشات یک جدول اتصالی است که با اتصال جدول محصولات و مشتریان به طور متقابل اطلاعات آنها را جابه جا می کند.


بنابراین برای ایجاد ارتباط چند به چند بین جدول مشتریان و جدول محصولات ، جدول جدیدی به نام Orders ایجاد کردیم.


در جدول سفارشات ، فیلدی به نام CustomerId و دیگری به نام ProductId داریم. مقادیری که این قسمت ها دارند باید با یک مقدار در قسمت مربوطه در جدول ارجاع شده مطابقت داشته باشند. بنابراین هر مقدار داده شده در Orders.CustomerId باید در قسمت Customer.CustomerId نیز وجود داشته باشد. اگر اینگونه نبود ، ما می توانستیم مشتریانی سفارش دهیم که در واقع وجود ندارند. ما همچنین می توانیم سفارشاتی برای محصولاتی که وجود ندارند سفارش دهیم. یکپارچگی مرجع خوب نیست.

اکثر سیستم های پایگاه داده به شما امکان می دهند مشخص کنید که آیا بانک اطلاعاتی باید یکپارچگی ارجاعی را اجرا کند. بنابراین ، هنگامی که یک کاربر (یا یک فرآیند) سعی در وارد کردن یک مقدار کلیدی خارجی که در قسمت اصلی کلید وجود ندارد ، رخ می دهد ، خطایی رخ می دهد.

در مثال ما ، قسمت Orders.CustomerId یک کلید خارجی برای Customers.CustomerId (که کلید اصلی آن جدول است) است. و قسمت Orders.ProductId یک کلید خارجی برای قسمت Products.ProductId است (که کلید اصلی آن جدول است).

درخواست دوره

چنانچه قصد برگزاری دوره ، مشاوره و یا سفارش پروژه را دارید ، درخواست خود را ارسال نمایید

ارسال درخواست دوره
جهت برقراری ارتباط با نویسنده پست و یا ارسال نظر اطلاعات زیر را وارد نمایید
تصویر کپچا دورآموز
سوالات متداول دورآموز