پشتیبانی مدرسه آنلاین دورآموز
Loading...

جستجو در دورآموز

خانه / وبگاه / تفاوت بین front-end و back-end در توسعه وب
668 برگشت

تفاوت بین front-end و back-end در توسعه وب

فریبا دقیق
فریبا دقیق

برنامه نویس زبان های c# و Asp.Net و web design

شنبه، 14 دی 1398 ساعت 20:11:38
تفاوت بین front-end و  back-end در توسعه وب

تفاوت بین front-end و back-end
به طور خلاصه ، front-end به سمت مشتری یا طراحی وب در صنعت وب اشاره دارد. Back-end به سمت سرور اشاره دارد.
به طور خلاصه ، دو اصطلاحی که بسیار زیاد در صنعت وب مطرح می شوند عبارتند از: "front-end" و "back-end". 
این می تواند کمی ناامید کننده باشد زیرا تفاوت بین front-endو back-end همیشه کاملاً مشخص نیست. در حالی که این دو اصطلاح غالباً برای توصیف جنبه های صنعت وب به کار می روند ، از front-end به عنوان سمت مشتری یاد می شود و گاهی اوقات به عنوان "طراحی وب" شناخته می شود و back-end اغلب به عنوان سمت سرور یاد می شود.

در حالی که این توضیح ساده به نظر می رسد ، تمایز بین این دو اغلب ممکن است مبهم باشد. در اینجا چند دستورالعمل اساسی برای کمک به بیان تفاوت بین front-end و back-end ارائه شده است ، یا حداقل زمانی که می گوییم فلان شخص توسعه دهنده front-end است را می توانیم درک کنیم.

front-end

front-end چیست؟ بخش front-end همه ی چیزیست که کاربر آن را می بیند ، از جمله طراحی و برخی زبان ها مانند HTML و CSS 

بسیاری از مشاغل مختلف مرتبط با front-end وجود دارد. به خاطر داشته باشید که بسیاری از این عناوین ذهنی هستند ، بنابراین اگر توسعه دهنده front-end ممکن است در یک شرکت وظایفی داشته باشد ، می تواند در یک شرکت دیگر کاملاً وظایف متفاوتی داشته باشد.

در اینجا چند نمونه از عناوین شغلی front-end آورده شده است:

  • شما حدس می زنید ، یک طراح وب ، وب سایت ها را طراحی می کند. عنوان شغل طراح وب بسیار گسترده است. یک طراح وب فقط می تواند کسی باشد که سایت ها را در برنامه ای مانند Photoshop یا Fireworks طراحی می کند و هرگز کد را لمس نمی کند. اما در یک مکان دیگر ، یک طراح وب می تواند تمام طراحی های مختلف را در فتوشاپ انجام دهد ، و سپس مسئولیت ایجاد همه  کدهای HTML و CSS (و حتی گاهی جاوا اسکریپت) را نیز بر عهده بگیرد تا در کنار آن قرار دهد.
  • طراح یک رابط کاربری (UI) در واقع یک طراح بصری است و عموماً روی طراحی متمرکز است. آنها معمولاً در اجرای طرح دخیل نیستند ، اما ممکن است HTML و CSS سبک را بشناسند تا بتوانند ایده های خود را به طور مؤثر با توسعه دهندگان front-end ارائه بدهند.
  • طراحان (Experience User (UX در بخش front-end فعالیت می کنند ، نحوه استفاده افراد از سایت ها را مطالعه و تحقیق می کنند. سپس آنها از طریق آزمایش های زیاد تغییراتی ایجاد می کنند.
  • یک توسعه دهنده یا یک طراح front-end می تواند سایتی را ایجاد کند بدون هیچ گونه توسعه back-end. سایتی که آنها بدون توسعه دهنده وب یا بدون back-end ایجاد می کنند ، یک سایت استاتیک است. یک سایت استاتیک چیزی شبیه به یک سایت برای رستوران یا سالن مو است. نیازی به ذخیره اطلاعات در پایگاه داده نیست. صفحات تقریباً همیشه یکسان خواهند بود ، مگر اینکه زمان طراحی مجدد باشد. ممکن است یک توسعه دهنده front-end لازم باشد که از تست آن استفاده کند و همچنین از HTML ، CSS و JavaScript آگاه باشد. این شخص ممکن است در ایجاد یک طرح در یک برنامه طراحی تجربه داشته باشد یا نباشد. نسخه متفاوت این عنوان مهندس front-end است. افرادی که با زبان های خاص front-end مانند JavaScript Developer کار می کنند نیز توسعه دهندگان front-end محسوب می شوند.

back-end

توسعه back-end چیست؟ back-end یا "سمت سرور" اساساً نحوه کار ، به روزرسانی و تغییر سایت است. این به همه چیزهایی که کاربر نمی تواند در مرورگر مانند بانکهای اطلاعاتی و سرورها ببیند ، اطلاق می شود.
معمولاً به افرادی که back-end کار می کنند ، برنامه نویسان back-end یا توسعه دهندگان back-end گفته می شوند. توسعه دهندگان back-end بیشتر نگران چیزهایی مانند امنیت ، ساختار و مدیریت محتوا هستند. آنها معمولاً زبانهایی مانند HTML و CSS را می شناسند و می توانند از آنها استفاده کنند ، اما تمرکز آنها نیست.


ایجاد یک سایت پویا به توسعه دهندگان back-end یا حداقل توسعه back-end نیاز دارد. یک سایت پویا سایتی است که بطور مداوم در زمان واقعی تغییر می کند و به روز می شود. بیشتر سایتها برخلاف سایتهای استاتیک ، سایتهای پویا هستند. فیس بوک ، گوگل مپ و این وبلاگ همه سایتهای پویا محسوب می شوند زیرا محتوای آنها دائما در حال تغییر و به روز رسانی است.


یک سایت پویا به یک بانک اطلاعاتی نیاز دارد تا به درستی کار کند. تمام اطلاعات در دیتابیس مانند پروفایل کاربر یا تصاویری که بارگذاری کرده اند یا پست های وبلاگ ذخیره می شوند . توسعه دهندگان وب با زبان های برنامه نویسی مانند PHP یا .Net کار می کنند ، زیرا آنها باید با چیزی که بانک اطلاعاتی آن را درک می کند ، کار کنند. کدی که می نویسند با سرور ارتباط برقرار می کند و سپس به مرورگر می گوید از پایگاه داده استفاده کند.


در نتیجه


امیدوارم در حال حاضر شما درک بهتری در مورد front-end و back-end در صنعت وب داشته باشید. اگر هنوز کمی در مورد تفاوت بین front-end و back-end گیج هستید ، همیشه به یاد داشته باشید که front-end مربوط به مرورگر و همه چیزهایی است که برای آن ارسال شده است. ولی اگر ربطی به یک بانک اطلاعاتی دارد ، پس از آن به back-end مربوط می شود.

این می تواند یک موضوع گیج کننده باشد ، به ویژه که در واقع استاندارد صنعتی برای آنچه همیشه در front-end و یا در back-end است وجود ندارد. افراد زیادی نیز حضور دارند که هم در front-end و هم در back-end کار می کنند. این افراد اغلب به عنوان Full Stack Developers خوانده می شوند.
 

درخواست دوره

چنانچه قصد برگزاری دوره ، مشاوره و یا سفارش پروژه را دارید ، درخواست خود را ارسال نمایید

ارسال درخواست دوره
اسلامی

خیلی خوب بود . اگر دوست داشتید در مورد bootstrap به صورت فصل بندی شده پست هایی را انتشار دهید

پاسخ
حتما به زودی
جهت برقراری ارتباط با نویسنده پست و یا ارسال نظر اطلاعات زیر را وارد نمایید
تصویر کپچا دورآموز
سوالات متداول دورآموز